Terenska nastava – tvornica čokolade „Zotter“ i Graz

Autor: Anita Poljak, 30. 4. 2019.

U petak, 26.4.2019. uputili smo se na terensku nastavu u Graz i u tvornicu čokolade „Zotter“. Na putovanje je išlo ukupno 52 učenika iz matične škole Josipdol i područnih škola „Siniše i Zrinka Rendulića“, Oštarije te „Lucije Capan“, Tounj. Terenska nastava bila je namijenjena učenicima koji pohađaju njemački jezik kao izborni predmet. U pratnji su išle učiteljice Sanja Hrvoj-Musulin, Maja Stošić i učiteljice njemačkog jezika Dragica Tolušić i Nina Duić.

Na put smo krenuli oko 4:30 a stigli na odredište oko 10:30. Prvo smo posjetili tvornicu čokolade „Zotter“ koja se nalazi u Riegersburgu, oko 60 km udaljenom od Graza. O načinu proizvodnje čokolade od zrna kakaovca upoznali smo se gledajući film u prostoru tvornice. Tvornicu je osnovao Josef Zotter sa svojom obitelji, a kompletna proizvodnja čokolade temelji se na načelima zdrave prehrane. Nakon gledanja filma i kušanja čokoladnih kokica i čokoladnih kukaca (za najhrabrije), dobili smo žlice i krenuli u obilazak tvornice. Kušali smo nebrojeno mnogo vrsta čokolade u različitim oblicima i različitih, nikad isprobanih okusa. Nakon 90 minuta uživanja u čokoladi posjetili smo zoološki vrt koji se nalazi iza tvornice te „groblje čokolade“, na kojem su spomenici čokoladama koje su se prestale proizvoditi. Time je završio naš posjet tvornici te smo nastavili putovanje prema Grazu. U Graz smo stigli oko 14:00 gdje nas je dočekao lokalni vodič i poveo u obilazak grada. Vidjeli smo samo neke od mnogobrojnih znamenitosti grada: katedralu (Grazer Dom), neobično građene stepenice Doppelwendeltreppe, prvu pekarnu u gradu koja i danas radi, zgradu stare gimnazije, crkvu sv. Katarine, mauzolej cara Ferdinanda II, Kunsthaus, umjetničku konstrukciju na Muri (Murinsel), gradsku vijećnicu (Rathaus), najveću oružarnicu (Landeszeughaus), glavni trg s kipom nadvojvode Ivana, popeli smo se na brdo Schlossberg na kojem se nalazi predivan park i toranj sa satom (Uhrturm), odakle se pruža pogled na cijeli grad. Nakon obilaska i kupovine suvenira uputili smo se natrag kući.

Nina Duić