HRANA NIJE OTPAD, I JA MOGU UTJECATI

Autor: Valentina Bolješić Vujaklija, 29. 9. 2021.

„Hrana nije otpad, i ja mogu utjecati“

Povodom Međunarodnog dana osviještenosti o otpadu od hrane koji se obilježava 29. rujna svake godine, u našoj školi Ministarstvo poljoprivrede  podjelom edukativnih materijala za djecu školske dobi  je ukazalo na važnost usvajanja pozitivnih navika od najranije dobi.

U Republici Hrvatskoj godišnje na otpadu završi oko 400 tisuća tona hrane. Otpad od hrane predstavlja potrošene prirodne i ljudske resurse te pridonosi emisiji stakleničkih plinova. S druge strane, u Republici Hrvatskoj, oko 20% stanovništva živi u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti.

Od ukupne količine bačene hrane, procjenjuje se da oko 53%, a prema nekim studijama čak i 70%, nastane u kućanstvima. Stoga je Ministarstvo poljoprivrede tijekom 2020. godine pokrenulo niz aktivnosti u cilju podizanja svijesti potrošača vezano uz problem prekomjernog bacanja hrane u Republici Hrvatskoj, a u svrhu promjene navika i ponašanja prilikom rukovanja s hranom, kod kuće, na poslu, u školi ili u restoranu.