Svjetski dan pismenosti

Autor: KATARINA PRIBANIĆ, 8. 9. 2012.

Svake godine 8. rujna obilježavamo Svjetski dan pismenosti (International Literacy Day) s ciljem stvaranja svjesnosti o nepismenosti kao problemu koji postoji u većem dijelu svijeta.

Danas je u svijetu svaki peti odrasli čovjek nepismen, gotovo dvije trećine od njih su žene, dok 67.4 milijuna djece ne pohađa osnovnu školu!

Ovogodišnji Svjetski dan pismenosti obilježava se pod naslovom Pismenost za mir.

Tijekom ceremonije u New Delhiju, UNESCO će dodijeliti međunarodne nagrade za pismenost Confucius i King Sejong projektima u Burundiju, Meksiku, Demokratskoj Republici Kongo i Sjedinjenim Američkim Državama.

„Svijet hitno treba povećanu političku involviranost u domeni pismenosti uz korištenje adekvatnih resursa kako bi se stvorili korisni programi za rješavanje ovog problema. Danas, potičem svjetske vođe, vlade, međunarodne organizacije, civilna društva i privatni sektor da učine pismenost svojim prioritetom kako bi individualci mogli razviti svoj potencijal i aktivno sudjelovati u stvaranju održivih i miroljubivih društava.“ - izjavila je izvršna direktorica UNESCO-a Irina Bokova.

Pismenost je pravo svakoga čovjeka, sredstvo osobnog i društvenog razvoja. Pismenost je u središtu osnovnog znanja koje mora biti dostupno svakom čovjeku.

Izvor: http://www.biosvijest.com/index.php?option=com_content&view=article&id=716%3Asvjetski-dan-pismenosti&catid=30%3A1&Itemid=88