Dan škole Josipdol

Autor: PETAR MALNAR, KATARINA PRIBANIĆ, 22. 3. 2013.

Dan inventivnosti i kreativnosti

Kakav dan inventivnosti,kreativnosti -  pomislit će oni koji pročitaju prve redove ovog članka. Ovo je bio Dan škole, a ne dan nekakve kreativnosti.

S pravom će pomisliti  oni koji nisu šetali učionicama od knjižnice do informatičkog kabineta,koji nisu gledali prepune učionice materijala i učenika kako rade. Nazvati ga ovako ili onako manje je važno.

Neka ne bude po mojem ni po vašem.

Neka bude...

Kreativno smo  obilježili  dan škole

Krenimo od knjižnice. Radionica glagoljice,uključen projektor,stolovi puni materijala,učenici oko njih. Najkraće i najjasnije. Radi se. Ulazim u kabinet tehničke kulture .U njemu dvije velike grupe. Jedna pod nadzorom učiteljice Verice i Sanje,a druga s učiteljicom Tanjom i Valentinom. Jedni izrezuju  lijepe cvjetove,a drugi izrađuju prekrasne velike lopte. Jedni žele poručiti svojim radovima da dolazi proljeće,a drugi da će brzo doći vrijeme za igru na otvorenom. Ulazim u kabinet kemije. Tamo se miješaju nekakve sive mase. Na moj upit što se kemija stiže odgovor:“Zamočite prst u zdjelu i namažite dlanove svojih ruku“.Dobro utrljam kremu  u kožu i shvatim da je to krema za regeneraciju suhe kože. Ovi bi mogli dobro zaraditi-prostruji mi kroz glavu. Idemo u slijedeću učionicu. Učiteljica Šeol sa svojom grupom izrađuje strip. Slaže se stranica po stranica i posao ide prema kraju .Čitatelji će konačno dati svoj sud. U susjednoj učionici Višnja sa svojom grupom izrađuje prekrasne papirnate cvjetove. Ruže različitih boja mogu konkurirati ogulinskim cvjećarama. Samo da se ne bace na tržište-propast će nam cvjećari. Kolegica Vesna i njezini dizajneri otišli su u materijalnim vodama najdalje. Njihovi proizvodi imaju konkretnu vrijednost,estetsku i materijalnu. Našli bi mjesto na bilo kojoj glavici i frizuri ženske populacije u našoj školi. Kojih tu nije bilo materijala,kao da sam ušao u radionicu Matije Vuice. Bravo curke –tekstilna industrija ne smije propasti. Najmanji i najmlađi kod učiteljice Tanje izrađuju valjke od papira i druge predmete. Oni će zasjati u svojoj kreativnosti kroz nekoliko godina. Kako se rade pepeljare od gipsa,kipići ,tanjurići i ostalo pokazali su mi učenici u radionici kolege Zvonka. Penjem se na kat. Kolegica Matić sa svojom grupom  na njemačkom  i kolegica Anita na engleskom izrađuju memo kartice. Ulazim u srednji vijek. Tamo u učionici  kolega Vidoš i njegovi vitezovi izrađuju štitove i mačeve. Kad posao završe i krenu u boj bit će nereda na sve strane. Jao si ga poraženima. U susjednoj učionici grupa kolege Grdešića pokazuje da se u fizici sve može i mora praktično dokazati. Tu mjesta sumnji nema. Prije negoli su ušli u besmrtnost i po njima nazvali jedinice u fizici i tehnici, fizičari su sve morali praktično dokazati .Znanost u kojoj se jednom dokazani zakoni ili teoremi nikada ne mijenjaju ulijeva sigurnost i ne propituje se za razliku od drugih . Zamislite povijest. Kad ju pišu jedni ovakva je,a kad je pišu drugi onakva je. Malo to frustrira one koji se bave njome. Idemo mi dalje. U informatičkom kabinetu grupa učiteljice Nataše na računalima i klupama izrađuju svoje tangrame (matematičke slagalice od sedam standardnih dijelova nastale u Kini, po tvrdnjama nekih stare preko tri tisuće godina).Ovdje ne završava naše putovanje . U zadnjoj učionici na kraju hodnika igra se pod budnim okom vjeroučitelja Petra „ jaki međunarodni turnir u šahu“.Prva nagrada je oprost svih grijeha.

Klupe s lijeve i desne strane prije ulaza u sportsku dvoranu prepune su izradaka. Sve radionice izložile su svoje uratke kako bi posjetitelji drugog dijela obilježavanja dana škole mogli razgledati iste.

U organizaciji Društvo Naša djeca iz Josipdola održana je predstava pod nazivom „Svirač iz Hamelina“.Simpatična predstava u kojoj su sudjelovali naši učenici. Vladanje scenom,izgovaranje teksta i koreografija pokazali su da ćemo se nagledati još dobrih  predstava u našoj sportskoj dvorani.  Predstava i obilježavanje dana naše škole završila je nastupom plesnog studija Tanje Metikoš „isječkom“ iz mjuzikla Briljantin.

Bogato,sadržajno,ozbiljno,inventivno,kreativno,disciplinirano i radno prošlo je dopodne u petak. Dan škole  obilježen je na zadovoljstvo svih koji su sudjelovali u njemu na ovaj ili onaj način,posredno ili neposredno.

FOTOGALERIJA 1

FOTOGALERIJA 2