Dan broja "pi" u Tounju

Autor: DARIA LJUBOBRATOVIĆ, KATARINA PRIBANIĆ, 18. 3. 2013.

Ove školske godine svi učenici PRO Lucije Capan obilježili su vrlo važan dan za sve matematičare, a to je Dan broja π.

Dan broja π obilježava se 14. 3., jer kako svi znamo približna vrijednost broja π je 3.14.

Taj važan dan obilježili smo kroz četiri radionice za učenike od 5. do 8. razreda, radionice su bile iz matematike, povijesti, hrvatskog jezika i engleskog jezika. Učenici 7. razreda sudjelovali su na radionici iz matematike jer se u to vrijeme prvi puta kroz redovnu nastavu susreću s brojem π. Učenici su istraživali omjer opsega i promjera čaše, šalice i tanjura, te tako došli do približne vrijednosti broja π. U radionici iz povijesti su sudjelovali učenici 8. razreda, te kroz radionicu učili o povijesti otkrića broja π. Učenici 5. razreda upoznali su nekoliko važnih i zanimljivih činjenica o broju π kroz radionicu hrvatskog jezika, a učenici 6. razreda sve su važne i zanimljive činjenice prošli ali na engleskom jeziku. Kao rezultat svih radionica proizašli su veseli, šareni i poučni plakati.  Kako bi uključili i naše najmanje u obilježavanje tog važnog dana, svaki učenik od 1. do 8. razreda izradio je jedan krug iz kolaž papira i napisao te ukrasio jednu znamenku iz tog beskonačnog decimalnog broja. Na kraju radionica svi smo se okupili, te je svaki učenik zalijepio svoju znamenku, i tako je nastala naša gusjenica s brojem π, koja će sada krasiti našu školu. I tako smo u veselju, rezanju, mjerenju, lijepljenju, crtanju i zajedništvu svi naučili nešto novo o tom važnom broju π.