A u nas ...

Osnovan KUD Oštarska zvona

Autor: Josip Anušić, 8. 5. 2010.

Ženska pjevačka grupa poznati kao sekcija učeničke zadruge "Ča veliki ča mali" sastavljena od učiteljica, učenica, majki i baka u petak je evoluirala u složeniji oblik udruživanja. U petak 7. svibnja 2010.god. pred 40-tak članova i još k tomu 50-tak simpatizera i gostiju, službeno je u vatrogasnom domu Oštarije osnovan KUD Oštarska zvona.

Krasna suradnja, možemo reći, ženske inicijative u Oštarijama rezultirala je nizom uspješnih nastupa ženske pjevačke grupe "Ča veliki ča mali". Prvi nastupi, zabilježeno ovdje, bio je u seriji Božićnih koncerata počev od Tounja, pa Josipdol i na kraju Oštarije u suradnji s drugim grupama. Zatim samostalni nastup u dvorištu župne crkve u Oštarijama pred polnoćku 2009. kao glazbena pratnja i potpora učeničkom igrokazu i pred tjedan dana nastup u okviru Mariološkog simpozija održanog u Oštarijama.

Inicijativa o osnivanju KUD-a potekla je iz ovoga kruga žena na čelu s ravnateljicom škole Zoricom Jurašić sa željom da se ostvare velike programske ideje, ali  unaprijedi priprema, rad i nastupi, a prije svega da se proširi krug suradnika, naročito mladih i muškog dijela stanovništva. Djelovanje u formi KUD-a trebalo bi biti jamstvo za nastavak aktivnosti u koje se već ušlo: prigodni koncerti za Božić i Gospine blagdane. Također je plan raditi na upotpunjavanju narodnih nošnjih i bilježenje starih običaja s ciljem njihovog predstavljanja javnosti.

Suradnja sa školskom zadrugom nastavlja se u domeni izrade rukotvorina, kao i tečajevi vještina koje se pomalo zaboravljaju: šivanje, vezanje, pletenje, kukičanje... Cilj je mladima dati smisao i ispunjenje slobodnog vremena kako bi se izbjeglli nepoželjni oblici ponašanja.

U službenom dijelu osnivačke skupštine predstavljen je statut KUD-a, program i financijski plan zasnovan na članarini od 20kn mjesečno kao i donacijama. Za prvu predsjednicu izabrana je Viktorija Pribanić, učiteljica, Branka Neralić dopredsjednica, tajnica je Valentina Rendulić, a blagajnik Dubravka Božičević.

Nakon službenog dijela s lijepim željama novosonovanom KUD-u obratili su se načelnik općine Zlatko Mihaljević, a potom i predstavnici susjednih KUD-ova s kojima je već uspostavljena suradnja: KUD Gradina - Modruš i KUD Tounjčica - Tounj. KUD Gradina je potom izveo kraći dio svog repertoara na radost okupljenih ljubitelja narodne baštine. Uz kolače, piće, tamburicu i pjesmu druženje je potrrajalo do kasno u noć.

KUD-u Oštarska zvona želimo uspješan i plodonosan rad.

> MZOS