A kod nas...

Poludnevni izlet osmaša u Ogulin

Autor: Josip Anušić, ANAMARIJA MUHAR, 8. 5. 2010.

Dana 28. travnja 2010. godine u srijedu učenici osmog razreda, išli su na poludnevni izlet u Ogulin. Cilj je bio upoznavanje s radom oko nastanka radijskog programa, obići muzej, gradsku knjižnicu, Frankopansku gradinu i župnu crkvu sv Križa.

Prva postaja bila je radio Ogulin. Na radiju, ljubazna radijska ekipa, voditelj Dubrvko i tehničar Vedran, na čelu s ravnateljicom Dubravkom Vuković pokazala je učenicima kako nastaje sve što čujemo na našim radijima. Zanimljiv je bio prvi susret s pravom "šumom" mikrofona u studiju odakle se emitira program uživo. Dečke je naročito impresionirala tehnika na kojoj sve nastaje: mixpult, nekoliko računala, prijenos program na internet, primanje poziva telefonom, kao i zidovi ispunjeni od vrha do dna CD-ima, a mogli smo vidjeti i starinske "longplejke".

Nakon toga učenici su otišli posjetiti Zavičajni muzej u Frankopanskoj kuli, gdje ih je dočekao kustos Zdravko Puškarić. Nakon početnog upoznavanja uslijedio je obilazak postavljenih zbirki: etnografska, alpinistička, arheološka, zatvorska ćelija, zatim spomen soba Ivane Brlić- Mažuranić. Nešto se vidjelo i prije, ali sada se bolje razumije i kao plod toga kustos Zdravko je morao odgovarati na pravu kišu pitanja.

Uslijedio je kratki posjet gradskoj knjižnici i provlačenje između knjiga na policama, knjiga na podu. Saznali smo da ova pretijesna knjižnica očekuje preseljavanje u veće prostorije. Na računalima srednjoškolci su kratili vrijeme igrajući računalne igre.

Prije posjeta zadnje planirane postaje, župnoj crkvi, još smo pogledali izvana položaj i gradnju frankopanske kule, kao i Đulin ponor s uređenog vidikovca.

Crkva sv. Križa ispunjena spokojem i mirom koje samo navodi na promišljanje o neopipljivim stvarnostima, međutim to je kratko trajalo jer smo počeli glasni razgovor i upoznavanje s rasporedom unutrašnjosti. Učenici su razgledali crkvu, pomolili se i veselo krenuli kod foto Mire dogovoriti se i naručiti izradu majica, a onda u školu po torbe i kući.