> PRO TOUNJ
A kod nas...

Dan kravate u Tounju

Autor: VALENTINA STIPETIĆ, Anita Poljak, 26. 10. 2016.

18.listopada obilježili smo Dan kravate. Kravata je dekorativni odjevni predmet, oblika vrpce, koji se nosi oko vrata provučen ispod ovratnika košulje, izrađen od svile ili nekog drugog platna. Kravata, smatra se izvornim hrvatskim proizvodom, raširila se Europom u 17. stoljeću posredstvom hrvatskih vojnika u Tridsetogodišnjem ratu, na kojima je postala prepoznatljiv modni detalj. Među prvima su je prihvatili Francuzi, pa u njihov jezik dolazi pod nazivom cravate, a kasnije i u druge europske jezike pod sličnim nazivima.
Kravata nije samo znak otmjenosti i kulture odijevanja. Kravata simbolizira civilizacijsku ravnotežu između slobode i odgovornosti, suživot među kulturama.