Dan neovisnosti Hrvatske

Autor: DORIS ILOVAČA, 8. 10. 2009.

NA DANAŠNJI dan prije 18 godina, 8. listopada 1991., jednoglasno je donesena saborska odluka o prekidu svih državnopravnih veza s bivšom SFRJ. Tom je odlukom Hrvatska postala suverena i samostalna država, a taj dan Hrvatska slavi kao Dan neovisnosti. Saborsko zasjedanje održano je u podrumu Inine zgrade u Šubićevoj ulici zbog straha od zračnog napada, nakon što su dan prije raketirani Banski dvori, tadašnja rezidencija predsjednika Franje Tuđmana. Odluka je donesena na temelju referenduma hrvatskih građana od 19.svibnja 1991. Sabor je tada utvrdio da Republika Hrvatska više ne smatra legitimnim i legalnim nijedno tijelo dotadašnje SFRJ te da ne priznaje niti jedan pravni akt bilo kojeg tijela koje nastupa u ime bivše federacije, koja više kao takva ne postoji.

HRVATSKA

Ni brda nisu,
ni doline, ni rijeke, ni more,
ni oblaci nisu,
ni kiša, ni snijeg nije
moja Hrvatska.
Jer Hrvatska nije zemlja, kamen, voda,
Hrvatska je riječ koju naučih od majke
i ono u riječi mnogo dublje u riječi:
i ono dublje s Hrvatskom me veže,
S Hrvatskom Hrvata,
s patnjama njinim,
sa smijehom i nadom,
s ljudima me veže,
te ja kao Hrvat brat sam sviju ljudi,
i kud god idem sa mnom je HRVATSKA!

DRAGO IVANIŠEVIĆ