Krške znamenitosti naše županije

Autor: BISERKA ĆURČIJA, ANAMARIJA MUHAR, 31. 10. 2009.

Dana 20. listopada 2009.u OŠ Josipdol održano je predavanje na temu bioraznolikost špiljske faune Ogulin- podzemna baština od svjetske važnosti skrivena u Karlovačkoj županiji .Predavanje je organizirala prof. Biserka Čurčija, a održala ga je Jana Bedek dpl. ing.bio. Na zanimljivoj prezentaciji prisustvovali su učenici od 5 do 8 razreda. Prezentacija, ove inače najpoznatije biospeleologinje u Hrvatskoj, bila je jako poučna jer su učenici mogli saznati koje sve špilje postoje u Karlovačkoj županiji i kako sve ljudi uništavaju ta prirodna bogatstva.

Saznali smo:

• da je Đulin ponor- Medvedica sustava (16 396 m )- najduža špilja u Hrvatskoj
  • da je Panjkov ponor- Kršlje sustav (12385 m )- druga po dužini špilja
  • da je špilja u Kamenolomu Tounja (8 487 m )- peta po dužini
  • da je Josipićeva špilja (6 710 m )- sedma po dužini
  • o izvoru Zagorske Mrežnice
Učenici su proširili znanje o :
  • špiljama
  • faunama (životinjama) : čovječjoj ribici,škorpionima,šišmišima i mnogim drugim životinjama
  • važnosti očuvanja špilja
  • potopljenim speleološkim objektima