Tehnološki višak - aktualno

Autor: Mirjana Grubišić, 6. 7. 2022.

Malo o problematici tehnoloških viškova.

Tri kriterija iz Zakona o radu su prvo što se utvrđuje (socijalni kriteriji se dijele s obzirom radni staž, životnu dob radnika i njegove obveze uzdržavanja koje ga terete). Dodatni kriteriji se utvrđuju ako netko nakon bodovanja zakonskih kriterija ima isti broj bodova. Neke škole imaju pravilnike o načinu bodovanja, u nekima je to ugrađeno u pravilnik o radu. Ako nije razrađeno bodovanje ravnatelj prije bodovanja mora donijeti odluku o utvrđivanju kriterija za bodovanje i dodatnim kriterijima koja mora biti dostupna svima i javna. Proglašenje tehnološkim viškom, odnosno odluka o utvrđivanju tehnološkog viska mora sadržavati obrazloženje i priloženu tablicu bodovanja te dostavljena osobi koju se proglašava tehnološkim viškom. To sve je trebalo biti gotovo do 1.7. kada se moraju poslati tablice viškova i manjkova županijskim i gradskim uredima.

Svaki poslodavac koji zapošljava preko 20 radnika mora imati osnovano radničko vijeće, ili sindikalnog povjerenika u funkciji radničkog vijeća. Prije donošenja odluke o otkazu poslodavac se nužno mora savjetovati s radničkim vijećem o otkazu, i to na način da radničkom vijeću dostavi nacrt odluke o otkazu ugovora o radu, kao i razloge zbog kojih se ugovor o radu otkazuje. Propust poslodavca da tako postupi automatski dovodi do nezakonitosti odluke o otkazu ugovora o radu.